Balıkçılığın 7 Güzel ve Faydalı Yanı

Balıkçılığın 7 Güzel ve Faydalı Yanı

Esad Bozkaya
  • Esad Bozkaya
  • 3 Nisan 2020
Balıkçılığın 7 Güzel ve Faydalı Yanı
9 / 100

Bedeni ve bağışıklık sistemini güçlendirmekten, hem zihinsel hem fiziksel olarak gevşemeye, sabır seviyesini arttırmaktan seyahate teşvik etmeye; birbirinden güzel faydaları olan balıkçılık hobisine bir göz atın!

Açık hava aktivitelerinin en güzeli, dinginleştirici hobilerin bir numarası, seyahat ve temiz havayı hayatınıza çok daha fazla katan balıkçılık birbirinden güzel faydalara sahip. Siz de hazır havalar bu kadar güzelken kendinize yeni bir hobi arıyorsanız, bu yazımıza bir göz atın.

1. Vücudun tamamını çalıştırır

Her ne kadar son derece durgun bir aktivite gibi görünse de balık tutma aktivitesi esnasında omuzlar, sırtlar, kollar, karın ve bacaklar bolca çalışıyor olur. Balıkçılık, sporcu kadın ve erkeklerin bedenlerini eğitmeye teşvik eder ve büyük av zamanı gelince güç gelmiş olur.

2. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Açık hava sporlarının en güzel yanı, güneşten aldığımız D vitaminini en ideal şekilde alıyor olmamızdır. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve hastalıklara karşı daha dayanıklı omamızı sağlayan kalsiyum ve fosforun emilimini düzenlemeye yardımcı olan D vitamini, güneşin altında geçireceğiniz bir balık tutma gününde sizinle olacak!

3. Gevşemeyi teşvik eder

Doğanın içinde bu kadar uzun saatler geçirmek, denizin sesi, oksijen, mükemmel manzaralar derken kaygı seviyesi iyice düşer, meditasyona yakın bir dinginlik yaşanır ve ister istemez gevşemiş olursunuz. Balıkçılık dinginleşmek için yapabileceğiniz en ideal aktivitelerin ilk sıralarında.

4. Kardiyovasküler sağlığı geliştirir

Avlayacağınız balığa göre değişmekle birlikte balıkçılık sayesinde ortalama 200 kalori yakarsınız. Ama bundan da daha güzeli kalbinizi ve ciğerlerinizi sağlıklı bir şekilde çalıştırmış ve kardiyovasküler sağlığınızı geliştirmiş olursunuz.

5. Sabır seviyesini arttırır

Günümüzde aşırı ve sürekli olarak uyaranlara maruz kalma, anlık memnuniyetler ve başarı hisleri derken sabır seviyemizin iyice azaldığını hepimiz az çok öngörebiliyoruz. Ancak balık tutarken bekleriz, bekleriz ve bekleriz… Kimi zaman elimiz boş dönebiliriz kimi zaman saatlerce durabiliriz. Bu da bize sabretmenin gücünü öğretir.

6. Seyahate teşvik eder

Seyahat etmenin zihni geliştirdiğini, yeni ufuklar açtığını ve hayatı çok daha keyifli bir hale getirdiğini unutmayın. Dolayısıyla seyahat, hayatımızda arttırmamız gereken şeylerin başında gelir. Balıkçılık da seyahati en fazla teşvik eden spor dallarından biridir. Göller, deniz kenarları derken bu hobiniz sayesinde yepyeni yerler görebilir, gezgin olabilirsiniz.

7. Dengeyi geliştirir

Balık tutmak bazı akrobatik manevralar gerektirecektir, dolayısıyla denge burada başrolde olacaktır. Hem bedenin kuvvetlenmesi hem duruşun düzelmesi ve sırt ağrılarının azalması hem de esneklik açısından balık tutma esnasında kuracağınız denge fayda sağlayacaktır.

Diğer İçerikler
9 / 100 Yürüyüş keyfinize en yakın dostunuzu da alın, köpeğinizle birlikte…
10 / 100 Bu öneriler sayesinde sıcak yaz aylarında keyifle yürüyüş ve…

Yoruma kapalı.