Yaz Kamplarında Serinliği Koruyabilmenin 5 Yolu

Yaz Kamplarında Serinliği Koruyabilmenin 5 Yolu

Esad Bozkaya
  • Esad Bozkaya
  • 30 Mart 2020
Yaz Kamplarında Serinliği Koruyabilmenin 5 Yolu
5 / 100

Yaz kamplarında sıcağı hissetmeden kamp keyfi yaşayabilmenin yollarını biliyor muydunuz?

Yazın sıcak günlerinde kamp yapmak keyifli olduğu kadar zorlayıcıdır. Sabah veya akşam denize girmenin keyfi, akşam üşümeden yıldızları izlemenin tadı bir yana günün öğle saatlerinde bastıran güneş, erken saatlerde çadırın ısınması gibi durumlar oldukça yorucu olabilir. Oysa bazı önemli noktalara dikkat ettiğimiz vakit yazın sıcak kampları oldukça keyifli geçebilir. Bakalım yazın serin kamp yapmanın yolları nelermiş…

1. Kamp lokasyonunuzu doğru belirleyin

Rüzgar ve güneşin doğuş batış yönlerini dikkate alın. Sabah güneşi sırasında gölgede kalmak, sabah uykunuzu uzun almanızı sağlar ve öğlen güneşinde gölgede kalmak ise öğle saatlerinde çadırı kullanabilmenize yardımcı olur. Kuzey ve Batı yönünden gelen serin rüzgarlara açık bölgeler güneşin bunaltıcı etkisini azaltır. Ağaç gölgeleri ve sazlıklar ise yine doğal klima etkisi gösterirler. Vadi, dere ve su boyları ne kadar serin olsalar da, aktif olan su yataklarına çadır kurulması pek önerilmez.

2. Çadırınızı sıcak saatlerde indirin

Yaz mevsimlerinde çadır kampı yapıyorsanız, güneş ışınlarının etkisiyle gün ortasında çadırda sauna etkisi oluştuğuna şahit olmuşsunuzdur. Güneş çadıra vurdukça içerisi iyice sıcaklamaya başlar ve durulmaz bir hal alır. Gün içerisinde güneşin yüksekte olduğu saatlerde çadırınızı kapatın veya yere indirin. Böylece hem içi gün boyu ısınmaz hem de çadır malzemesinin ömrünü uzatmış olursunuz.

3. Çadır üzerinde gölgelik tente kullanın

Kamp alanınızda hiç gölge yoksa, çadır üzerine ve kendi oturma alanınızda gölgelik tente kullanabilirsiniz. Bu tentelerin dört bir yanı kapananlar veya üzerinde cibinlik olanlar akşamları sivrisineğe karşı da iyi bir önlem olabilir. Çadır üzerinde kurduğunuz tente veya gölgelik ise çadır ile arasındaki boşluk sayesinde iyi bir ısı izolasyonu sağlar.

4. Rüzgara karşı konuşlanın ve çadırınızı havalandırın

Çadırınızı gün içerisinde komple indiremiyorsanız dahi üzerindeki kısmı kaldırıp, sineklikleri açarak karşılıklı havalanmasını sağlayabilirsiniz. Serin bir çadır için çadırınızın kapısını rüzgar yönüne doğru kurun. Tüm pencereleri ve kapıyı açmanız şart değil, kapı kısmında alt tarafı ve karşısında pencerelerin üst kısmını açarsanız sıcak hava alttan üste doğru tahliye olacaktır.

5. Taşınabilir fanlardan edinin

Az elektrikle çalışan, taşınabilir şarj ünitesi ile çalıştırabileceğiniz taşınabilir vantilatör edinin. Böylece kamp ortamında sıcakta bir nebze serinlemekle kalmaz, sivrisineklere karşı da kovucu bir önlem almış olursunuz.

Diğer İçerikler
9 / 100 Bedeni ve bağışıklık sistemini güçlendirmekten, hem zihinsel hem fiziksel…
9 / 100 Yürüyüş keyfinize en yakın dostunuzu da alın, köpeğinizle birlikte…

Yoruma kapalı.